Irán – tajomná a krásna Perzia | 1.10. – 13.10. 2015....CESTA ORGANIZOVANA PRE CK SANCHOTOUR.SK

01.02.2014 04:55

Irán – tajomná a krásna Perzia

 

Strechy mešity v Maháne...

13 dní  |  1.10.  – 13.10. 2015

IRÁN – nádherné parky, najfarebnejšie mešity a tradičné čajovne. Najkrajšie námestie sveta –  Imamovo námestie má prívlastok polovica sveta alias Naghsh-é Jahán, druhá polovica je vraj v raji. Krajina, kde búrajú domy, aby rozšírili parky, krajina skvelých, pohostinných a vzdelaných ľudí. Prekvapujúco kultivovaná krajina s čistotou ktorú im môžeme iba závidieť. Jedna z najbezpečnejších krajín sveta. Cesta na celý život. Cestovanie klimatizovaným mikrobusom so slovenským sprievodcom, fotocesty pre všetkých v malej skupine 6 – 8, maximálne 12  osôb.

 

Perzia je predovšetkým o ľuďoch a je preplnená pamiatkami  a architektúrou. Našou ambíciou ako outdoorovej CK  je doplniť do programu aj to čo je nám najbližšie – prírodu. Preto sa zameriame aj na ,,opustený,, východ krajiny.  Je to najzaujímavejšia a najfotogenickejšia  časť Iránu. Staroveká hlinená pevnosť Rayen ale aj Princove záhrady a mestečko Mahan s najkrajšími kupolami v Iráne obklopené nádhernou prírodou. Ako jediná CK na Slovensku mame v ponuke aj odľahlé púštne útvary Kaluts v nadpozemsky krásnej púšti Dasht-e Lut. Nezabudnuteľná atmosféra pri západe slnka a ohlušujúce  ticho navôkol  – žiadny ľudský výtvor nedokáže konkurovať prírode….

Cesta je cieľ a najlepšie veci sú zadarmo. Ochutnáme kebaby, fesenjan, doogh, badenjan, abgusht, khorest – za tie si zaplatíme, ale budú stáť za to. Odpovedajúce oblečenie pre obe pohlavia je nutné rešpektovať. Nijako vás to nebude obmedzovať, a prejavíte tým domorodcom rešpekt.

 

Program:

 

1. – 3. deň: Letecky Viedeň – Teherán.  Po prílete na letisko absolvujeme min. polhodinu trvajúce vybavenie vízových formalít, výmenu peňazí na miestnu menu a čaká nás pristavený mikrobus ktorým absolvujeme dvojhodinovú cestu cez Qom s mešitou Hazrat-e Masumeh do čarovného mestaKašán. Budeme obdivovať nádherné kupecké domy, mešity a tradičnú perzskú záhradu v neďalekom Fine. Zvyšky osídlenia Zikkuratu v archeologickej lokalite Tepeh Sialk. Jeho počiatky siahajú neuveriteľných 5500 rokov pred našim letopočtom. Obed v záhradnej reštaurácii s kanálmi s tečúcou vodou. Uvidíme ako sa destiluje ružová voda. Ďalši deň ráno pokračujeme do Yazdu so zastávkou v Naine (návšteva jednej z najstarších perzských mešít s podzemnými priestormi). Presun do Yazdu.  Púštne mesto s neobyčajnou atmosférou kde nás čaká ubytovanie v tradičnom kupeckom dome premenenom na hotel. Mesto Marca Pola – keď tadiaľto prechádzal v roku 1272 učarovalo mu. Určíte si získa aj Vás svojou pokojnou, priateľskou atmosférou ale aj posedením v tých ,,naj,, perzských čajovniach. Jedno z najdlhšie kontinuálne obývaných miest sveta. Dych vyrážajúce prastaré hlinene mesto. A priamo tu budeme spať.

 

 

4. – 5. deň: Yazd – centrum najstaršieho monoteistického náboženstva sveta s ich mohylami. Zoroastriánske veže mlčania.
Náš hotel je len na skok od nádhernej Piatkovej mešity. Len na skok máme nádherné a zároveň najvyššie minarety v Iráne – Piatkovú /Jameh mešitu. Ale Yazd to nie sú len najvyššie minarety a typické ventilačné vežeBádgíri, noblesné čajovne stratené v bazáre a zoroastriánske veže mlčania ale aj typické perzské záhrady, tajomný bojový šport Zurkhaneh , ale aj tradičný miestny chlieb naan. Nenecháme si ujsť ani návštevu zoroastriánskeho chrámu Atashkade s večným ohňom, ktorý horí nepretržite viac ako 1.500 rokov. Povieme si pár slov o tomto najstaršom monoteistickom náboženstve sveta. Zoroastriánska dedinka Cham s pôvodným, skvele zachovalým, akoby práve v tejto chvíli opusteným komplexom tajuplných veží mlčania…
Pokúsime sa aj o návštevu v miestnej zoroastriánskej rodine, kde zájdeme na čaj. Toto miesto je pre turistov  zatiaľ prakticky neznáme. Pomohol nám ho odhaliť náš miestny sprievodca s ktorým okruh po Yazde a okolí zvyčajne absolvujeme. Nasleduje obed v tradičnej reštaurácii a poobedňajší oddych a siesta v parku Dowlatabad. Nádhera interiéru a okolitého prostredia, pokoj a pohoda je neopísateľné.  Tu na tomto mieste na vlastnej koži prvý krát pochopíme čo znamená slovo … Perzia. Oddych, pokoj a relax – zmrzlina a káva v najkrajšej miestnej záhrade. Podvečer strávime výstupom na majestátne Dakhme t.j. Veže mlčania. Pôsobivé mohyly – pohrebisko zoroastriánov budeme obdivovať pri západe slnka. Ďalší deň ráno navštívime 3500 rokov starú dedinu Karanaqh s jedným z najstarších akvaduktov sveta a jedinečným trasúcim sa minaretom. Dedinka ležiacej na bájnej Hodvábnej Ceste. Neprekonateľné scenérie naokolo – krátka príjemná prechádzka po okolí. Nenecháme si ujsť ani zoroastriánsku pútnickú svätyňu Chak-Chak stratenú vysoko v horách. Presuny absolvujeme prenajatým klimatizovaným mikrobusom s overeným a spoľahlivým šoférom, ktorého budeme mat k dispozícií počas nášho putovania po čarovnej Perzii.

 

 

6. – 8. deň: Čarokrásna a divoká púšť Dashte Lut. Krátka zastávka na čaj – karavanseray Zein-o-din a už je tu Iránske ,, Monument Valley ,, výnimočný prírodný úkaz – púšť Kaluts ktorý nemá v ponuke žiadna slovenská CK. Prechádzame najteplejším miestom na Zemi, kde bola nedávno pomocou satelitu nameraná teplota 70,7 stupňov Celzia.

 Mahán – perzský architektonický klenot. Nádherná mešita s hrobkou sufistického svätca Shaha Nur-ed-Dina Nematollaha Valiho . Nádherné výhľady zo strechy mešity a z minaretov. Terasovite záhrady Shahzadeh s panorámou štvortisícových vrcholov. Jedno z najkrajších a najpoetickejších miest Iránu. Majestátna hlinená pevnosť Arg-e-Rayen obývaná ešte pred 150 rokmi založená v Sasánovskej ére. Ponuka nám predstavu o tom ako vyzeral neďaleký bájny Arg-e-Bam zničený zemetrasením v roku 2003 aj keď v menšom merítku. Presun mikrobusom z Mahánu do Shirazu cez pohorie Zagros. Fascinujúca horská krajina a fotogenické soľné jazerá pozdĺž našej trasy. Shiraz - mesto vinnej révy, ruží, slávikov a datlí. Tu sa hovorí tou najkrajšou perzštinou a podľa domácich tu žijú tie najkrajšie ženy. Úchvatné záhrady Bagh-e-Eram a Narajestan. Životom kypiace mešity Shah Cheragcitadela Arg-e Karim Khan a jej okolie. Majestátne mauzóleá básnikov a nádherný bazár s tradičnou čajovňou. 

 

Presun mikrobusom z Shirazu do Esfahanu cez Persepolis. Pamiatka UNESCO – pred 2500 rokmi hlavné mesto perzskej ríše, sieň 100 stĺpov, monumentálne schodisko s nádhernými vlysmi zobrazujúcimi porobené národy prinášajúce panovníkovi dary. Miesto, kde sa tak neslávne zapísal do histórie Alexander Veľký. Majestátny Nagsh e Rostam – hrobky Darea I a II a Xerxa. Hrobka Kýra Velikého v Pasargádach. Práve odtiaľto pochádza výraz ,,paradise,,.

9. – 11. deň: Isfahán - jedno z najkrajších miest sveta s pokojnou atmosférou, kde sa dá pešo pohodlne dostať takmer všade. Imamovo námestie – pamiatka UNESCO, Ali Qapupalác, mešita Šejk Lotfollah a Imamova mešita. Pri čaji, vodnej fajke a cukrovinkách sa ním budeme kochať dlhé hodiny. Niekdajšie ihrisko na pólo. Dáme si skvelú zmrzlinu, doslova posedíme, poležíme v miestnej luxusnej reštaurácii.

To všetko za skvelé ceny. Bazár s výhodným nákupom kobercov. Prajete si turkménsky vzor alebo Kašán? Paláce Hasht Behesht aChehel Sotun. Historické oblúkovité mosty so zabudovanými čajovňami. Zóny oddychu pri rieke, nádherné niekoľko kilometrové parky a nikdy nekončiace pikniky miestnych obyvateľov. My tu zrelaxujeme tiež. Pozvanie na čaj sa neodmieta. Ľudia z celej krajiny tu kempujú celé týždne. Arménska katedrála Vank. Zistime prečo má každý Iránec ,,svojho,, Arména.

 

12. – 13. deň: Cesta na letisko do Teheránu s fotozastávkou v malebnom mestečku Natanza v tradičnej dedinke postavenej z červenej hliny  –  v Abyaneh. Plný zážitkov, nadšenia, rešpektu a obdivu absolvujeme skorý ranný let s návratom do Viedne 13.deň zájazdu.

Možnosť predĺženia zájazdu  o jeden deň  spojený s prehliadkou Teheránu  v cene 120 EUR/osoba!!!

 

V cene je zahrnutá letenka Viedeň – Teherán vrátane letiskových poplatkov (do maximálnej výšky 450 EUR),  kompletná doprava v Iráne klimatizovaným mikrobusom, ubytovanie v cestovateľských hoteloch, slovenský sprievodca ktorý túto krajinu pravidelne navštevuje už 12 rokov, poplatok iránskej agentúre za vybavenie víz.

V cene nie je zahrnutá doprava na/z letiska Viedeň, iránske víza (60 EUR), strava (cca 5 – 10 EUR/deň), vstupy (cca 70 EUR), poistenie.

 

  • Minimálny počet účastníkov 5.
  • Garancia malej skupinky – 5 až 10 osôb!!!

Termín: 01.10.2015 – 13.10.2015